Czy wynajem jachtów to dobry biznes?

Wielu naszych znajomych, a także klientów, szczególnie po wizycie na którymś z naszych jachtów, zadaje nam pytanie, czy wynajem to dobry biznes.
Odpowiadając ta to pytanie zawsze mówię: to zależy, dla kogo.

Bo przecież każdy z nas jest inny: ma inny temperament, wrodzone talenty, odporność na stres czy upodobania.
Wydaje mi się, że każdy biznes wymaga od osób, które w nim działają, dopasowania się pod względem wielu aspektów. Każdy bowiem biznes jest w jakimś sensie specyficzny. Tak samo jest z czarterem jachtów na Mazurach.

Po wielu latach w tym biznesie, mogę na pewno stwierdzić, że aby powiedzieć, że jest to dobry biznes dla Ciebie musisz:

- posiadać minimum wiedzy z zakresu żeglarstwa –nigdy nie zgodzę się z tezą, że wystarczy zatrudnić ludzi, którzy się na tym znają. Aby wszystko dobrze działało, trzeba wiedzieć, „co w trawie piszczy” – w przeciwnym wypadku stracisz kontrolę nad tym, co dzieje się w firmie.

- zdawać sobie sprawę, że od kilku lat rynek czarterów na Mazurach jest nie tylko nasycony, ale przesycony.

Co to oznacza dla Ciebie? Jeśli nie posiadasz wypracowanej bazy klientów, którzy do Ciebie wracają lub polecają Cię innym klientom, to czekają Cię naprawdę duże wydatki na reklamę i marketing.

- posiadać wiedzę, jakie jachty są popularne w czarterze i jakie zyski (w przybliżeniu i po odliczeniu kosztów) możesz z nich czerpać. Nasi znajomi i często także klienci zawsze „podliczają nas” na podstawie wartości doby czarteru. Zwykle zapominają o całej „otoczce”, która łączy się z tym biznesem. Mam tu na myśli obsługę jachtów przed, w trakcie i po rejsie, sprzątanie, koszty ubezpieczenia i cumowania.

- lubić kontakt z ludźmi – nieodłączną częścią tego biznesu są rozmowy z klientami – zdecydowana większość lubi sobie porozmawiać przed odbiorem jachtu, jak również po jego zdaniu.

- być odpornym na stres związany z poważnymi awariami – wybierając ten biznes, musisz być przygotowany na telefony typu: proszę Pana, jakiś jacht nas staranował w kanale i mamy dziurę w burcie.

W takich sytuacjach nie tylko opanowanie będzie niezbędne, ale również umiejętność szybkiego reagowania. Będziesz zobowiązany załatwić wszystkie formalności związane z likwidacją szkody przez ubezpieczyciela oraz zabezpieczyć jacht tak, aby mógł dopłynąć bądź dojechać do miejsca naprawy. Powinieneś wiedzieć, do kogo i gdzie zadzwonić (znajomość rynku), aby zorganizować naprawę.

- lubić branżę – myślę, że jeśli nie lubisz wody, zmiennej pogody mazurskiej, specyficznego klimatu panującego w portach, to chyba nie jest to biznes dla Ciebie. Powiem Ci, że z mojego doświadczenia i wiedzy wynika, iż większość właścicieli firm czarterowych na Mazurach, to rodzimi żeglarze, wychowani tutaj, w okolicy szlaku wielkich jezior mazurskich. Są to ludzie, którzy z powodzeniem swoją pasję żeglarską łączą z biznesem.

Dlatego powiem na zakończenie – TAK, ten biznes jest dobry dla mnie, ponieważ kocham Mazury i żeglarstwo. Uwielbiam jeździć do portu, rozmawiać z ludźmi i nawet szorować te nasze jachty. Szkody mnie denerwują i martwią, ale póki co, jakoś sobie radzę.

Czy biorąc powyższe pod uwagę, też mógłbyś powiedzieć, że czarter jachtów na Mazurach to dobry biznes dla Ciebie? Chyba sam potrafisz sobie odpowiedzieć…
Powodzenia i do zobaczenia na naszych pięknych jeziorach! Ahoj!

logo11Artykuł został dostarczony przez firmę czarter jachtów Marigo - gwarancja niezapomnianych wakacji.

No Comments Yet.

Leave a comment