Przeglądy techniczne budynków

Przeglądy budowlano-instalacyjne budynków to jedna z rzeczy, które bardzo często są lekceważone przez właścicieli domów. Tymczasem, użytkowania budynku, który od dłuższego czasu nie został obejrzany przez fachowca może być tak samo niebezpieczna, jak jazda niesprawdzonym autem. Należy sobie uświadomić, że przegląd techniczny budynku to nie tylko rutynowa kontrola, której idea mogła zrodzić się tylko w głowach nadgorliwych urzędników. Celem przeglądu jest między innymi sprawdzenie, w jakim stanie znajdują się tak newralgiczne i potencjalnie niebezpieczne elementy budynku, jak instalacja gazowa czy przewody kominowe. Ponadto, jedynie poprzez specjalistyczny przegląd możemy uzyskać wiedzę na temat tego, w jaki sposób budynek przetrwa gwałtowne, nieprzewidywalne zjawiska atmosferyczne, takie jak na przykład ulewy, gwałtowne burze lub wichury. Co roku w Polsce wskutek gwałtownych zjawisk atmosferycznych częściowemu lub całkowitemu zniszczeniu ulegają dziesiątki budynków mieszkalnych. Celem, dla którego istnieją przeglądy techniczne budynków, jest bieżące wykrywanie wszelkich usterek, co może pozwolić na uniknięcie bardzo przykrych i niebezpiecznych sytuacji.

Co trzeba skontrolować raz w roku?

Jak wiadomo, przeglądy budowlane dzielą się na półroczne, roczne oraz pięcioletnie. Co roku musimy zadbać o przegląd tych części budynku, które są szczególnie narażone na destruktywny wpływ czynników atmosferycznych oraz czynników występujących w trakcie użytkowania budynku. Corocznej kontroli podlegają również instalacje oraz urządzenia służące ochronie środowiska a także instalacje gazowe oraz przewody kominowe(dymowe, wentylacyjne oraz spalinowe). Powyżej wymienione elementy i instalacje podlegają kontroli półrocznej w przypadku budynków, których powierzchnia zabudowy przekracza 2000 m2. Również półrocznej kontroli podlegają wszystkie obiekty budowlane, których powierzchnia dachu jest większa, niż 1000 m2. Ponadto, warto zadbać również o dodatkowe przeglądy, jeśli w budynku znajdują się elementy wykonane z eternitu(azbestu). W tym przypadku, należy również dokonać przeglądu po każdym bardziej intensywnym zjawisku atmosferycznym(na przykład opady gradu lub gwałtowna wichura może uszkodzić konstrukcję dachu eternitowego, przez co staje się on wysoce niebezpieczny w użytkowaniu).

Kontrole 5-letnie

Co pięć lat kontroli należy poddać ogólny stan techniczno-budowlany budynku oraz jego przydatność do użytkowania jako obiektu mieszkalnego. Ponadto, kontrola powinna objąć również instalacje elektryczną, instalację piorunochronną, oporność izolacji przewodów oraz uziemienie instalacji. Co 5 lat należy także poddać kontroli efektywność energetyczną urządzeń chłodniczych używanych w systemach klimatyzacji.

Artykuł przygotowała firma przegląd-budowlany24.pl zapewniająca przeglądy na okres sześciu miesięcy, roku i pięciu lat.

No Comments Yet.

Leave a comment