Porządek w domu – nie tylko dla estety

Obecnie Polacy mają na głowie znacznie więcej obowiązków, w większości rodzin normą jest, że obydwoje małżonków na co dzień pracuje, przez co każde z nich ma znacznie mniej czasu na utrzymanie porządku w domu.

Dzień spędzony w uporządkowanym wnętrzu jest znacznie przyjemniejszy, jednak nie tylko kwestie estetyczne grają tutaj rolę. Jeśli zaniedbamy swoją kuchnię oraz łazienkę możemy narazić siebie, oraz domowników na nieprzyjemne konsekwencje.Co mieszka w naszej kuchni?Miejsce, w którym przechowujemy jedzenie i przygotowujemy posiłki, powinno być regularnie porządkowane.

Brak nawyku ścierania blatów z okruszków chleba, czy regularnego mycia lodówki może być zaproszeniem dla insektów, które lubują się w mniej czystych pomieszczeniach. Są to przede wszystkim prusaki, niekiedy błędnie nazywane karaluchami, które mogą roznosić nieprzyjemne choroby. Te skorupiaki pojawiają się wszędzie tam, gdzie znajdą dla siebie coś do jedzenia. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia tych niechcianych lokatorów występuje w dużych blokowiskach, jednak nie jest to wcale normą.

Insekty rozmnażają się bardzo szybko, bytują w ciepłych, trudno dostępnych miejscach, jeżeli nie będziemy regularnie porządkować kuchni, zauważymy je dopiero w momencie, kiedy wyklują się ze swoich jaj. Kolejnym zagrożeniem, występującym zarówno w dużych miastach, jak i na wsi, są mrówki. Owady pojawiają się u osób, które nie dbają zbytnio o higienę w kuchni. Jednak nie tylko blaty i podłoga powinny być regularnie czyszczone, warto zachować porządek także w naszych szafkach. Jeśli produkty suche, które w nich przechowujemy, nie będą dostatecznie zabezpieczone, wówczas możemy narazić się na atak moli spożywczych.

Firma General Fresh posiada w swoim asortymencie wszelkie artykuły czystości oraz m.in rękaw do pieczenia - artykuły przeznaczone do przyrządzania potraw.

Odpowiednia higiena w toalecie. Nikomu nie trzeba tłumaczyć ogromu różnych bakterii, które bytują w łazience. Niestety, nie dotyczy to tylko toalet publicznych, również te w naszym domu powinny być regularnie dezynfekowane. Sprzątając łazienkę, często skupiamy się na tym, aby wanna oraz sedes były lśniące, często w tym celu wykorzystywane są preparaty, które są zupełnie nieszkodliwe dla drobnoustrojów.

Niestety, takie bakterie jak Salmonella, E-coli czy Klebsiella, prowadzące do groźnych chorób, są spotykane w większości łazienek. Aby zmniejszyć ryzyko dostania się tych drobnoustrojów do naszego organizmu, należy co najmniej 3 razy w tygodniu gruntownie dezynfekować sedes oraz deskę. Najlepiej każdego wieczora pozostawić płyn do WC w muszli, a następnie spłukać go z rana. Nie zapominajmy także o kostkach, które warto zawieszać w toalecie nie, tylko aby zneutralizować zapach, ale również zabić bakterie.

Każdy domownik powinien wyrobić w sobie również nawyk opuszczania klapy deski, najlepiej jeszcze przed spuszczeniem wody. W momencie uruchomienia spłuczki, w powietrzu pojawia się bowiem tzw. flora kałowa, która następnie osiada na łazienkowym asortymencie, również szczoteczkach do zębów.Każdy powinien wyrobić w sobie nawyk sprzątania, nie tylko powierzchownego. Oprócz zachowania ładu w poszczególnych pomieszczeniach ważna jest również ich systematyczna dezynfekcja. Tylko wówczas nasze mieszkanie będzie tak naprawdę czyste, a my unikniemy niechcianych lokatorów.

No Comments Yet.

Leave a comment