Podania w tenisie, zasady jakie podczas nich obowiązują

Na pewno choć raz zaczęliśmy zastanawiać się jakie zasady panują podczas gry w tenisa. Są one zwykle dla większości osób dosyć skomplikowane i nierozumiane. Oglądając takie mecze zastanawiamy się o co chodzi, dlaczego akurat w tym momencie przyznawane są punkty itd. Jak każde zasady, nie są one proste. Bywają skomplikowane, ale gdy dokładnie o nich poczytamy i je przeanalizujemy powinniśmy już wiedzieć co i dlaczego się tak a nie inaczej odbywa. Będzie to szczególnie przydatne, jeśli chcemy zacząć naszą przygodę z tenisem ziemnym.

Istotne jest, by pamiętać, że linie kortu należą do pola gry w czasie serwisu i wymiany. Zasady określają, że powinna być ona styczna do linii tzn. musi ją dotknąć co najmniej o milimetr. Wtedy zostaje uznana jako umieszczona w korcie, czyli poprawna. Zawodnik musi trafić w tzw. „karo serwisowe”. Jeśli tego nie zrobi, uznawane jest to jako błąd serwisowy. Piłka podczas serwisu nie może dotknąć siatki w momencie, gdy przelatuje nad nią. Jeśli się tak stanie jest to błąd. Jeśli piłka dotknie siatki, a następnie trafi w karo serwisowe to może zostać wywołany net. Wtedy zawodnik ma możliwość powtórzenia podania. Nie ma określonej liczby netów, po których można stracić szansę na serwis.

Odbierający piłkę nie musi zajmować określonego miejsca na korcie. Może on być w dowolnym, wybranym przez niego miejscu. Gdy serwisujący poprawnie wykona serwis, piłka zostaje w grze do przyznania punkty i przerwania wymiany przez sędziego. W przypadku nieodebrania piłki przez odbierającego to osoba wykonująca serwis otrzymuje punkt. Nazywany jest on „asem serwisowym”. Osoba podająca może uzyskać punkt również w przypadku, gdy piłka po wykonanym przez niego serwisie dotknie rakiety, ciała bądź stroju osoby odbierającej przed dotknięciem ziemi. Gdy osoba odbierająca odbije piłkę rakietą po serwisie osoby podającej, lecz nie przebije jej nad siatką w sposób taki, by znalazła się na polu gry rywala, wtedy podający otrzymuje serwis wygrywający.

W momencie wprowadzenia piłki do gry przez podającego poprzez prawidłowo wykonany serwis, gra odbywa się do czasu, gdy jeden z zawodników nie umieści piłki w polu gry swojego przeciwnika, w czasie gdy odbije się ona od kortu w jego polu gry. Zawodnik ma możliwość odbicia piłki na swojej stronie kortu przed jej odbiciem się od jej nawierzchni – tzw. „wolej”. Po uderzeniu musi ona pojawić się na polu gry rywala. W momencie przelatywania piłki nad siatką, może się ona odbić, otrzeć. Jednak nie może ona wyjść na aut. W momencie złamania jakiegokolwiek z przepisów, sędzia ma prawo przerwać wcześniej punkt.

Jak w każdym sporcie, w tenisie również występują sytuacje wyjątkowe. Jest nią między innymi sytuacja, gdy osoba przebije piłkę na stronę swojego przeciwnika i po podmuchu wiatru czy innych okoliczności przejdzie znowu na jego stronę. Wtedy zawodnik może zdobyć punkt, pod warunkiem, że jego przeciwnik nie zdąży dobiec do piłki i dotknąć ją rakietą. Sędzia może również uznać fakt uderzenia piłki obok słupków, na których powieszona jest siatka. Gdy piłka odbije się w polu gry drugiej osoby to gra może trwać dalej.

Artykuł przygotował sklep tenisowy online http://magazyntenisa.pl - Zapraszamy

No Comments Yet.

Leave a comment