Dlaczego in vitro jest kontrowersyjne?

Najbardziej zaawansowana metoda leczenia niepłodności, jaką jest in vitro, może spełnić marzenia o rodzicielstwie bezpłodnym parom. Tymczasem jej kontrowersyjność i aspekty moralne są bardzo często poruszane w mediach, przez co jej prawdziwy obraz i przebieg ulegają niemałemu przekształceniu. Skąd bierze się zatem ta kontrowersyjność?

Leczenie niepłodności metodą in vitro jest w Polsce bardzo często tematem dyskusji i debaty społecznej. Co jakiś czas w mediach różnego rodzaju pojawiają się kwestie moralne czy prawne korzystania z tej metody. Nic dziwnego, że podczas rozmów i prowadzenia sporów związanych z tym tematem pojawia się wiele nieścisłości, niejednoznacznie interpretowanych zagadnień oraz emocji, które w skuteczny sposób przysłaniają prawdziwe znaczenie metody in vitro.

Skąd tyle emocji?

Emocje związane z tym tematem są w pewien sposób podobne do tych pojawiających się podczas odwiecznej w polskim życiu społecznym debacie o aborcji. Nieprecyzyjność w używaniu terminów, którymi operuje się w momencie dyskusji, niestety skutecznie przykrywa prawdziwy obraz leczenia metodą in vitro i jej przebieg.

Największa kontrowersja dotyczy zamrażania zarodków, które według niektórych środowisk jest tożsame z ich niszczeniem czy brakiem szacunku do życia, co – w ich opinii – jest jednoznaczne z popełnieniem przestępstwa. Nieznajomość dokładnego przebiegu procesu leczenia metodą in vitro oraz realiów warunków laboratoryjnych pozwala sądzić, że in vitro jest procesem występującym przeciwko naturze.

O ile zapłodnienie pozaustrojowe nie odbywa się w organizmie matki, o tyle po implementacji zarodka ciąża nie różni się praktycznie niczym od tej powstałej metodą tradycyjną. Matka leczona metodą in vitro jest poddana większej kontroli lekarskiej właśnie ze względu na swoją niepłodność czy niemożność organizmu do prawidłowego przebiegu ciąży.

Stereotypizacja

Stereotypy, które powstały w wyniku wielu debat oraz żywiołowych i emocjonalnych dyskusji w mediach, w dużej mierze odpowiedzialne są za uznanie przez niezwiązanych z nią Polaków tej metody leczenia niepłodności za wybryk przeciwko naturze. Tymczasem jedyna różnica polega na zapłodnieniu poza organizmem matki, która jest wspierana dzięki możliwościom dzisiejszej medycyny oraz technologii.

Warto wspomnieć, że in vitro to obecnie najbardziej zaawansowana metoda leczenia niepłodności, dzięki której wiele par i małżeństw nie mogących mieć dzieci spełnia swoje marzenia o rodzicielstwie. Dzięki temu są szczęśliwsi i zachowują zdrowie psychiczne.

Stereotypizację i pewną niechęć do metody in vitro, które wykazują zupełnie niezwiązane z nią osoby, widać na wszystkich szczeblach, od ekipy rządzących do pojedynczych ludzi. Kwestie prawne są dyskutowane od wielu lat, podobnie jak etyczne, a system refundowania tej metody leczenia niepłodności kuleje w porównaniu do innych krajów. Całkowity koszt leczenia tym sposobem może wynosić do dwunastu tysięcy złotych, a nawet więcej. Tymczasem program refundacyjny objął pary, które się do niego zgłosiły – miejsc nie było zbyt dużo, a sam program kończy się w tym roku.

logoStrona Niepłodni Razem oferuje bazę niezbędnych informacji, między innymi o in vitro. Portal dla par, które zmagają się z bezpłodnością.

No Comments Yet.

Leave a comment