Czym różni się klawiatura membranowa od mechanicznej?

Między innymi ze względu na wielogodzinną pracę na komputerze powinniśmy zadbać o wybór wygodnej klawiatury, która nie będzie sprawiać problemów. Obecnie na rynku dostępne są jej dwa rodzaje – czym się więc różnią?

Dobór odpowiedniej klawiatury do komputera powinien wiązać się z wcześniejszym przemyśleniem swoich potrzeb. Jedna klawiatura będzie najlepsza do grania, a druga do pracy. Jeszcze inne klawiatury okażą się najtrafniejszym rozwiązaniem dla określonych rodzajów gier i ich tytułów. Tak więc główną rolę odgrywają własne wymagania.

Membranowe

Klawiatury działające z wykorzystaniem membran obecnie są najbardziej upowszechnione, szczególnie ze względu na niski koszt zakupu. Dużym atutem dla wielu osób jest możliwość niegłośnego pisania. Zasada funkcjonowania tego rodzaju klawiatur polega na wykorzystaniu obwodów elektrycznych znajdujących się na membranie. Naciśnięcie odpowiedniego klawisza wywołuje niewielkie zwarcie, które następnie odczytywane jest przez komputer jako właściwa litera. W przypadku klawiatury membranowej odległość pomiędzy spodem klawisza a membraną jest niewielka, co umożliwia niehałaśliwe pisanie.

Klawiatury membranowe są dobrym wyborem dla osób pracujących na komputerze wieczorami – głośny dźwięk skoków klawiszy nie roznosi się po pokoju i nie przeszkadza pozostałym członkom rodziny.

Mechaniczne

Jeżeli lubimy jednak dźwięk naciskanych klawiszy, który wprowadza w nas miły nastrój, powinniśmy zdecydować się na zakup klawiatury mechanicznej. Jej sposób funkcjonowania znacznie różni się od klawiatury membranowej – każdy przycisk posiada swój switch. Kolory przełączników odpowiadają różnym specyfikacjom danej klawiatury – warto pamiętać o tym podczas zakupu.

Klawiatura mechaniczna jest szybsza i trwalsza niż jej membranowa odpowiedniczka, ale za to dużo droższa. Cena za dobrej jakości klawiaturę mechaniczną dla graczy bądź osób, które dużo piszą na komputerze, przeciętnie oscyluje wokół dwustu złotych. Porównanie tego kosztu do zakresu cenowego klawiatury membranowej (średnio od trzydziestu do pięćdziesięciu złotych i więcej) tłumaczy popularność tej drugiej.

No Comments Yet.

Leave a comment