Błędy i nieprzepisowe zagrania w tenisie

Trenując daną dyscyplinę sportową musimy znać wszystkie jej zasady. To bardzo ważne jeśli chcemy wiedzieć co możemy zrobić, a co nie. Bez wiedzy na temat podstawowych zasad nie moglibyśmy trenować żadnej dyscypliny sportowej. Nie miałoby to sensu. Każdy poszczególny rodzaj sportu ma różne zasady. Dla jednych są one prostsze dla innych trudniejsze. Znajomość błędów i konsekwencji wykonywanych ruchów i zagrań pozwoli nam uniknąć różnego rodzaju konsekwencji czy nieporozumień. W większości popularnych sportów są nam one znane. Natomiast dyscyplina sportowa, jaką jest tenis ziemny, ma szereg skomplikowanych zasad, które powinny znać osoby chcące go trenować.

Podczas gry w tenisa można popełnić szereg różnego rodzaju błędów. Mogą one skutkować różnymi konsekwencjami. Gdy odbijemy piłkę zanim znajdzie się ona na naszym polu gry (zanim przejdzie przez linię siatki), punkt zostanie przyznany naszemu przeciwnikowi. Tak samo dzieje się w sytuacji, gdy piłka dotknie naszego rywala przed rozstrzygnięciem punktu. Inną sytuacją jest moment, gdy rywal znajdzie się w polu jego gry oraz gdy dotknie siatki lub jej elementów. Wtedy punkty zostaną przyznane drugiej osobie. Nasz rywal ma również szansę na zdobycie punktu w momencie, gdy umieścimy piłkę poza polem gry naszego przeciwnika bądź trafi on w siatkę i nie przejdzie na drugą stronę. Tak samo dzieje się w przypadku trafienia piłką w inne elementy kortu tenisowego bądź osobę z obsługi meczu.

Gra może być przerwana bądź może zostać powtórzony punkt w momencie gdy druga piłka, osoba, rzecz znajdzie się w polu gry podczas trwania meczu. Może on być również powtórzony w sytuacji pęknięcia struny w rakiecie, wpadnięcia piłki z kieszeni zawodnika czy innej rzeczy, np. elementu jego ubioru jakim jest czapka. Takie rzeczy mogą się zdarzyć każdemu zawodnikowi tylko raz w ciągu trwania całego seta. Gdy stanie się tak więcej razy może to poskutkować przegraniem punktu. Sędzia ma prawo także zarządzić, aby serwujący powtórzył podanie. Jest to możliwe tylko w sytuacji gdy zaserowano piłkę zbyt szybko - jego przeciwnik nie był na to gotowy. Sędzia ma prawo podejmować szereg decyzji, z którymi nie muszą się wszyscy zgadzać.

Jak w każdym sporcie, są określone w przepisach zagrania, które są zabronione. W przypadku tenisa jest możliwość przyznania punktu przeciwnikowi, gdy druga osoba dotknęła dwukrotnie rakietą piłki bądź piłka się na niej zatrzyma w wyniku umyślnego zagrania. Nie można również rzucać rakiety w stronę piłki, by ją odbić. To może poskutkować przyznanie punktu rywalowi. W sytuacji, gdy zawodnik przeszkodzi swojemu przeciwnikowi w uderzeniu, to sędzia może uznać to za zamierzoną czynność i wtedy zawodnik może przegrać punkt. Jeśli jednak takie działanie nastąpi w wyniku nieumyślnej czynności to punkt powinien być powtórzony.

Sędzia może również ukarać zawodnika utratą punktu w przypadku, gdy ten zachowa się niesportowo na korcie. Kolejne tego typu zachowanie może zdyskwalifikować zawodnika. A to oznacza zwycięstwo rywala. Za takie niesportowe zachowania uznaje się zbyt mocne uderzenie piłki w stronę przeciwnika, dyskusje z sędzią, mocne uderzenie piłki w kierunku trybun, rzucanie rakietą o ziemię, używanie wulgarnego słownictwa.

Artykuł przygotował sklep tenisowy online http://magazyntenisa.pl - Zapraszamy na udane zakupy tenisowe

No Comments Yet.

Leave a comment